Jak przywrócić porządek po remoncie, naprawie lub budowie?

Jak przywrócić porządek po remoncie, naprawie lub budowie?

31 stycznia 2022 Wyłączono przez Katarzyna

Problemem niemal każdego inwestora wydającego swoje własne pieniądze na budowę czy remont mieszkania albo domu, jest odpowiednie uprzątnięcie miejsca budowy lub zabezpieczenie miejsca remontu przed uszkodzeniami i zabrudzeniami. Negocjując zatrudnienie z firmami wykonującymi poszczególne prace remontowe, budowlane albo konserwujące na nieruchomości albo placu budowlanym – zawsze warto od razu negocjować także sprzątanie po remoncie i pełne przywrócenie terenu wykonywanych prac od swojego stanu pierwotnego. Również na tym etapie ustalić można z firmą kolejne szczegóły, jak zabezpieczenie mieszkania albo domu na czas prowadzonych prac – np. poprzez oklejenie ścian, zabezpieczenie przeciwpyłowe drzwi i okien albo rozłożenie tekturowych dywanów na podłodze. Wszystko to sprawia nie tylko, że sprzątanie po remoncie staje się dużo łatwiejsze do wykonania, ale także majątek inwestora nie jest uszkodzone i nie dochodzi do niepotrzebnych szkód w mieniu.

Sprzątanie po remoncie – jakie stawki na rynku?

W ostatnich latach rynek usług budowlanych oraz porządkowych dość wyraźnie wywindował swoje przeciętne stawki i ceny za regularną obsługę są szczególnie wysokie w największych miastach. Tam, gdzie przestrzenie biurowe, przemysłowe i mieszkalne liczone są w setkach tysiącach metrów kwadratowych, potrzebne są profesjonalne i bardzo dobrze wyposażone oraz obsadzone kadrowo firmy sprzątające. W największych miastach stawka za godzinę pracy profesjonalnej ekipy sprzątającej może sięgać nawet 30 złotych – o ile zakłada użycie tylko podstawowych narzędzi i zwykłych środków porządkowych. Za każdym razem, gdy powierzchnia sprzątana lub charakter pomieszczeń wymagają zastosowania dodatkowych, specjalnych środków ochrony pracownika, specjalistycznych narzędzi czy pracy na wysokości albo z silnie żrącymi środkami – cena będzie rosła.

Jak posprzątać po własnym remoncie szybko i wygodnie

Wielu z czytających ten poradnik na pewno miało już za sobą doświadczenia z mniejszymi lub większymi remontami albo chociaż brudnymi naprawami. Nawet malowanie pomieszczeń co 5-10 lat generuje całkiem sporo kłopotów jeśli chodzi o sprzątanie po remoncie czy samo nawet zabezpieczenie powierzchni, przeniesienie mebli, przygotowanie przestrzeni do pracy. Kluczem do sukcesu jest planowanie i stosowanie odpowiednich materiałów zabezpieczających. Folie i tektury ochronne oraz kurtyny przeciwpyłowe, podobnie jak stosowanie rozmaitych odbojów i syntetycznych materiałów do zasłaniania mebli, ścian, sufitów itp. – to absolutna podstawa do szybkiego i wygodnego sprzątania po swoich pracach.